Veda a kombucha

 

Kombucha je medzi ľuďmi rozšírená ako ľudový liek, prírodný prostriedok na menšie či väčšie ťažkosti organizmu. To však neznamená, že ostala doktormi a medicínou nepovšimnutá. V nedávnej minulosti sa ňou vážne zaoberali mnohí uznávaní odborníci, ktorí vypracovali množstvo vedeckých prác, čo v neposlednom rade potvrdzuje, že kombucha za našu pozornosť určite stojí. Kiežby aj v dnešnej dobe zaujala pozornosť lekárov.

 

O kombuche existuje veľa vedeckých štúdií. Mnohí lekári a vedci sa zaoberali účinkami kombuchy, používanej v ľudovej liečbe. Najmä z ruskej oblasti pochádza väčšina týchto vedeckých správ. Spomeňme aspoň niektorých:

 

Dr. Maxim Bing (1928) – odporúča kombuchu ako veľmi účinný prostriedok proti vápenateniu ciev, dne a črevnej zápche....

Profesor doktor W. Wiechowski (1928) – vyjadril svoj postoj nasledovne: „Ako sme sa už zmienili, nijako neodporuje zásadám vedeckej medicíny, ak sa použije liek, o ktorého účinkoch experimentálna farmakológia nebola schopná nič zistiť. Veď často vidíme, že podstata účinnosti lieku dlho používaného v terapii bola experimentálnou farmakológiou objasnená pomerne neskoro. Pretože kombucha je celkom neškodný prostriedok, niet dôvodu, aby sme obyvateľstvo varovali pred jeho užívaním, ktoré možno predbežne chápať skôr v dietetickom ako terapeutickom zmysle“.

 

Lekár Rudolf Sklenár (1964) – v časopise Erfahrungsheilkunde píše: „Výborným prírodným liekom je užívanie nápoja z huby zvanej kombucha, ktorý v každom ohľade zneškodňuje jedy a rozpúšťa mikroorganizmy, ako aj kyselinu močovú a cholesterol“. Doktor Sklenar vyvinul biologickú liečbu rakoviny, v ktorej má kombucha popri iných biologických prostriedkoch a Coli preparátoch na liečenie črevnej flóry dôležitú úlohu.

 

Profesor doktor Palisa DrSc. (1986) – zaoberal sa predovšetkým výskumom prirodzenej imunity vo vzťahu k infekčným chorobám a liečbe rakoviny. Bol mu udelený patent v r. 1988, ktorého predmetom je spôsob výroby partikulárneho Beta-1,3-D-glukánu, ktorý má významný protirakovinový efekt. Ten dokázal aj v praxi, v poradni pre onkologicky chorých pacientov a chorých s poruchami imunitného systému. Kombuchu a jej produkty ordinoval ako podpornú a neoddeliteľnú súčasť liečebného procesu. Dosiahol veľmi dobré výsledky. 

 

Doktor L. Mollenda (1928) – píše, že kombuchový nápoj sa mimoriadne osvedčil pri poruchách zažívacích orgánoch, ktorých funkciu normalizuje. „Nápoj, aj keď je kyslý, nevyvoláva prekyslenie žalúdka, uľahčuje a badateľne podporuje trávenie aj ťažkostráviteľných jedál“.

 

Hans Irion (1944) – hovorí: „Užívanie nápoja nazývaného čajový kvas spôsobuje nápadné  oživenie celého systému žliaz v tele a podporuje látkovú premenu. Čajový kvas sa odporúča ako vynikajúce profylaktikum proti dne a reumatizmu, furunkulóze, vápenateniu ciev, proti vysokému krvnému tlaku, nervozite, zápche a ťažkostiam pokročilého veku. Vrelo sa odporúča aj športovcom a ľuďom, ktorí vykonávajú náročnú duševnú prácu. Podporou látkovej premeny v tele sa potláča alebo odstraňuje nadmerná tvorba tuku. V nápoji sa dostávajú do tela mikroorganizmy, ktoré rozpúšťajú škodlivé usadeniny, ako je kyselina močová, cholesterol a iné, a tak ich odstraňujú. Takisto potláčajú hnilobné baktérie v čreve.“

 

Doktor E. Arauner (1929) – dospel k hodnoteniu: „Celkove možno povedať, že čajová huba, respektíve z nej pripravený výťažok, sa osvedčila ako výborné profylaktikum proti cukrovke, najmä však proti ťažkostiam pokročilého veku, ako vápenatenie ciev, vysoký krvný tlak sa následnými javmi ako závraty, dna, hemeroidy, no je prinajmenej prírodným preháňadlom“.

Mnohí ďalší...

 

Informácie čerpané z knihy: Gunther W. Frank Kombucha, Ikar 1991

 

Budeme veľmi radi, keď aj vy s nami podelíte o svoje skúsenosti s kombuchou, aby sme sa navzájom informovali a mohli šíriť osvetu, ktorú si kombucha právom zaslúži:   info@mojakombucha.sk

Kontaktujte nás

© 2012 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode