Otázky a odpovede

 

Nenašli ste to čo Vás zaujíma na našich stránkach? Kontaktujte nás : info@mojakombucha.sk

 

Do kombuchy sa pridáva biely cukor, prečo?

  • Kombucha je na prísun cukru odkázaná, nakoľko si ho sama nedokáže vytvárať v dostatočnom množstve. Cukor sa nepridáva do kombuchového čaju preto, aby bol nápoj sladký, ale preto, aby sa pripravil hube dobrý živný roztok. Huba čerpá potrebnú energiu na vlastnú činnosť, pri ktorej uvoľňuje do nápoja rozličné zdraviu prospešné látky, takže na konci kvasného procesu nápoj obsahuje len veľmi málo zvyškového cukru. Dôležité je dodržať potrebné optimálne množstvo. Literatúra uvádza od 50g-190g na liter. Oba tieto prípady sú extrémy: pri 50g kultúra kombuchy „hladuje“ nápoj vyprodukuje malé množstvo prospešných látok, pri 190g je hotový nápoj stále veľmi sladký, čo nie je dobré pre diabetikov, ani pre pacientov s rakovinou. Aj tu platí „zlatá stredná cesta“, preto odporúčame 80-100g na liter nápoja. 

Je preto kombucha vhodná aj pre diabetikov?

  • Diabetici sú prirodzene opatrnejší  pri konzumácii akéhokoľvek jedla a nápojov, preto sa to odporúča aj pri kombuche. Kontrolovaním cukru v krvi by si mali kontrolovať či nastali zmeny. Každý diabetik má svoju hranicu tolerancie, kde pomocou zvyškovej funkcie svojich langerhansových ostrovčekov môže  určité množstvo uhľohydrátov spracovať bez toho, aby cukor v krvi nebezpečne stúpol. Pre diabetikov sa odporúča kombuchu riediť bylinkovým čajom alebo minerálkou, čím je prijaté množstvo zvyškového cukru neškodné, pokiaľ sa neprekročí celkové množstvo podľa diétneho predpisu. Diabetici si môžu kombuchu nechať kvasiť dlhšie ako sa odporúča pre bežného spotrebiteľa, tým sa množstvo cukru zminimalizuje, no nápoj bude kyslejší, to sa však vyrieši tým riedením.
  •  

Môže sa cukor nahradiť umelým sladidlom, medom alebo trstinovým cukrom?

  • Umelé sladidlo – okrem sladkej chuti, nemá s cukrom nič spoločné, preto je jeho použitie vylúčené.
  • Med - sa na výrobu nápoja neodporúča, má silné dezinfekčné účinky, môže obmedziť tvorbu prospešných baktérii až kultúru úplne zahubiť.  Ak sa ho ani napriek tomu nechcete vzdať, môžete si ním osladiť už hotový nápoj.
  • Trstinový cukor -  nápoj pripravený z takéhoto cukru bol mútny, tmavohnedej farby. Mal podstatne nižší obsah kyselín, čo spôsobilo, že jeho chuť bola sladká, nie príliš príjemná. Gunther W. Frank sa domnieva že: „ ...obsahové látky (prípadne aj prirodzené „znečistenie“ zložkami trstinového cukru) zahustenej cukrovej šťavy brzdia vývin mikroorganizmov čajovej huby a nezabezpečujú im dostatočný prívod energie.“

Kombucha obsahuje alkohol, je to ok?

  • Alkohol je „medziprodukt“, ktorý vzniká počas spracovania cukru v kvasnom procese kombuchy. Zároveň je vstupným materiálom pre iné baktérie, ktoré ho spracúvajú na prospešné látky. Pri domácej príprave sa obsah pohybuje od 0,5%-1%, je to podobne ako pri nealkoholickom pive. Takýto obsah alkoholu je bežne neškodný. No neodporúča sa pre vyliečených alkoholikov, nakoľko psychologický faktor (silná vôľa) je u každého individuálny.

 

Môže sa po vypití kombuchy šoférovať?

  • Bezprostredne pred šoférovaním radšej nepiť, prípadne hliadku pred meraním upozorniť, že ste pili kombuchu a ukázať obal nápoja.

 

V zime som si objednala kultúru na domácu výrobu nápoja. Po 8 dňoch bol nápoj stále pomerne sladký, kde sa stala chyba?

Môže sa stať, že prvé kvasenie bude trvať dlhšie. Je to spôsobené spomalením metabolických procesov v náleve, z  dôvodu prepravy (v zime nižšia teplota) . Treba nápoj sledovať a ochutnávať pomocou  slamky. Pri ďalšom kvasení sa už doba kvasenia optimalizuje.

© 2012 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode