Bylinky

Mäta pieporná

 

Mäta sa využíva pri liečbe rôznych zápalov dýchacích ciest, priedušiek, hrtana či priedušnice. Podporuje aj vykašliavanie a  inhaluje sa pri nádche. Využíva sa aj pri liečbe astmy, pretože dokáže odblokovať zastavené dýchanie.

Mäta je tiež silným antioxidantom. Podporuje trávenie a zmierňuje tráviace ťažkosti. Zmierňuje nadúvanie, hnačky či zápchu. Mätový čas zmierňuje aj pálenie záhy a podporuje vylučovanie žlče. Dokáže tiež uvoľniť svaly v okolí čreva, a tak zmierňuje príznaky syndrómu dráždivého čreva.

Jedným z dôležitých účinkov mäty je schopnosť čistiť krv. Odplavuje z nej škodlivé toxíny, ktoré môžu v tele napáchať veľa škôd. Mäta chráni telo aj proti vzniku rakovinových buniek. Tým sa zaradila medzi prírodné podporné liečivá, ktoré sa využívajú ako vedľajší prostriedok liečby rakoviny. Mätové čaje a oleje sa využívajú aj pri zmierňovaní bolestí hlavymigrén. Dokáže uvoľniť napätie a stres. Mäta tiež dokáže bojovať so zápachom z úst, ktorý je väčšinou spojený so zlým trávením. Pôsobí priaznivo aj na pokožku a zabraňuje vzniku akné. Je jednou z najpoužívanejších zložiek zubných pást. Mätový kúpeľ je zase veľmi dobrý pre opuchnuté nohyreumatické bolesti.

 

Šípky

 

Majú veľký obsah vitamínu C a karoténu. Okrem týchto zložiek obsahujú aj vitamíny B1, B2, K a vitamín P, ktorý zosilňuje účinky vitamínu C. Plody šípovej ruže sú bohaté aj na pektíny, triesloviny, organické kyseliny a silice.

Pitím čaju zo šípiek si prirodzene doplníte hladinu vitamínu C a dodá vám tiež potrebnú energiu počas zimy, jarnej únavy, vhodné je jeho pitie i počas tehotenstva. Jeho užívanie sa doporučuje  i pri problémoch s močovými cestami, krvotvorbou či stolicou, dokonca i pri cukrovke a rekonvalescencii.

 

Bazový kvet

 

Znižuje horúčky, blahodárne pôsobí pri detských ekzémoch, zvyšuje činnosť močových ústrojov a potných žliaz, čím podporuje vyplavovanie škodlivín z tela, Pôsobí ako antioxidant, chráni bunkové membrány pred pôsobením voľných radikálov a spomaľuje proces starnutia buniek, obsahuje triesloviny (tiež taníny, chránia pokožku pred infekciami, pomáhajú pri zápaloch)

© 2012 Všetky práva vyhradené.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode